Tényleg bírósági döntés kellett, hogy ez egyértelmű legyen? A „szenzációs felfedezés” részletei a cikkben!
Happy, az elefánt a Bronxi Állatkert lakója, és az is marad, miután a New York-i bíróság kimondta, hogy az amerikai törvények értelmében jogilag nem minősül személynek. A hírről a BBC számolt be.
A napokban az állam legmagasabb szintű bírói 5-2 arányban elutasította egy állatvédő szervezet álláspontját, amely szerint Happy-t illegálisan zárták be az állatkertbe.
Noha az elefántok “lenyűgözőek”, a bíróság szerint nem illetik meg őket azok a szabadságjogok, mint az embereket.
Az állatvédő szervezet azt akarta elérni, hogy Happy egy elefántrezervátumba költözhessen.
A bírósági vita középpontjában az állt, hogy a habeas corpus jogelve – amely az illegális fogvatartástól véd – kiterjeszthető-e az érzelmileg összetett és intelligens állatokra.
“Senki sem vitatja az elefántok lenyűgöző képességeit.
De elutasítjuk a kereset benyújtójának érvelését, miszerint habeas corpus elv felhasználható Happy érdekében” – írta a többség nevében Janet DiFiore főbíró.
“A habeas corpus egy olyan eljárásjogi elv, amelynek célja a jogellenesen fogvatartott emberi személyek, nem pedig az állatok szabadságjogainak biztosítása.”
Az alsóbb fokú bíróságok szerint sem személy
Az ítélet megerősítette az alsóbb fokú bíróságok döntéseit, amelyek többször is a Bronxi Állatkert oldalára álltak a New York-i székhelyű nonprofit szervezet, a Nonhuman Rights Project által indított ügyben.
A csoport szorgalmazta, hogy az 51 éves elefántot engedjék el a bronxi állatkertből, mondván, hogy „be van börtönözve” az egy hektáros kifutóban.
Az állatkertet üzemeltető Wildlife Conservation Society azonban elutasította ezt a véleményt, szerintük ugyanis Happyről és elefánttársáról az állatkertben jól gondoskodnak.
A Nonhuman Rights Project közleményében örömét fejezte ki a bírósági határozatban szereplő különvélemények miatt. A szervezet kijelentette, hogy felhasználja azokat egy másik, Kaliforniában folyamatban lévő elefántjogi ügyben.
Különvéleményében Jenny Rivera bíró a következőket írta:
“Happy fogsága természeténél fogva igazságtalan és embertelen.
Ez sérti a civilizált társadalmat, és minden nap, amit – embereknek szánt látványosságként – fogságban tölt, minket is kevesebbé tesz.”
Happy vadon született Thaiföldön az 1970-es években. Befogták és egy éves korában elhozták az Egyesült Államokba. 1977 óta a bronxi állatkertben él.

Érdemes elolvasniIlyen nincs: kutyává alakította magát egy japán férfi – FOTÓK és VIDEÓ
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban